Praktykach zawodowe - Bogatynia Mobilna Zawodowo VII
W bieżącym roku szkolnym szesnastu uczniów klas trzecich wzięło udział w miesięcznych praktykach zawodowych realizowanych w ramach projektu Bogatynia Mobilna Zawodowo VII, finansowanego ze środków programu Erasmus +.
Wyjazdy odbyły się do Hiszpanii i na Maltę dla uczniów kształcących się w zawodach: technik informatyk, technik mechatronik oraz technik hotelarstwa.
Uczniowie przez cztery tygodnie zdobywali doświadczenie zawodowe w zagranicznych firmach, doskonaląc również kompetencje językowe a także ucząc się samodzielności. Pobyt w obcym kraju nawet przez krótki okres, uczy odpowiedzialności i radzenia sobie w nowych sytuacjach.
Uczniowie mogli zdobyć nowe umiejętności oraz rozwinąć swoje kompetencje miękkie, takie jak komunikacja międzykulturowa, samodzielność i elastyczność.
Dodatkowo, praktyki zagraniczne pozwoliły uczniom na poszerzenie horyzontów i poznawanie nowych kultur, co przyczynia się do ich osobistego rozwoju. Kontakt z pracownikami zagranicznego przedsiębiorstwa lub instytucji owocował budowaniem wartościowych międzynarodowych relacji.
Wreszcie, uczestnictwo w praktykach zagranicznych przyczyniło się do zwiększenia motywacji i zaangażowania uczniów w procesie nauki, poprzez dostarczenie im praktycznego doświadczenia związanego z ich przyszłym zawodem. To również sprawiło, że uczniowie będą bardziej otwarci na nowe wyzwania i gotowi do podjęcia różnorodnych wyzwań w przyszłości.
Uczestnicy projektu świetnie sobie radzili co zostało dostrzeżone przez naszych zagranicznych partnerów i pracodawców.
Erasmus to nie tylko wsparcie dla uczniów, korzystają także nauczyciele. W bieżącym projekcie zrealizowano jeden wyjazd dla nauczyciela w formie job shadowing, który można uznać, za jedną ze skuteczniejszych metod rozwoju, która od dawna wykorzystywana jest w organizacjach. Proces ten polega na przyglądaniu się pracy innej osoby, obiektywnym obserwowaniu jej oraz wyciąganiem wniosków na jej podstawie. Nasza nauczycielka języka niemieckiego uczestniczyła w takiej formie wsparcia w szkole w Porto, gdzie zapoznała się z systemem edukacji w Portugali, metodami pracy tamtejszych nauczycieli a przy okazji rozwijała swoje kompetencje językowe, przydatne przy pełnieniu funkcji opiekuna w czasie wyjazdów zagranicznych z uczniami.
Tegoroczna realizacja projektu dobiegła końca, ale już czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję w nowym roku szkolnym.