Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa w branży hotelarskiej w projekcie "Od teorii do praktyki" sfinasowana z Unii Europejskiej odbyła się w dniach od 15.10.2020r. do 17.10.2020r.
Uczniowie zamieszkali w Hotelu Puro na Kazimierzu gdzie przyglądali się pracy i jednocześnie byli gośćmi hotelu. Polska sieć hoteli: profesjonalna i przesympatyczna obłsuga, komfort i sakndynawski desing to przepis na sukces - do takich wniosków doszli nasi uczniowie.
Przepyszne śniadania: omlet ze szpinakiem, szakszuka, tosty z awokado i jajkiem mollety, chleb z wasnej piekarni czy pasta z bakłażana dawała naszym uczniom energię na zwiedzanie Krakowa, ponieważ poznawali oni nie tylko zasady prowadzenia hotelu o wysokim standardzie obsługi ale również najważniejsze zabytki Krakowa.

Wycieczka zawodoznawcza

W dniach od 08.10.2020r. do 9.10.20220r. odbyła się wycieczka branży infromatycznej i mechatronicznej do Warszawy. Grupa informatyków i mechatroników odwiedziła stolicę w ramach projektu "Od teorii do praktyki" finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Najważniejsze punkty wycieczki do zajęcia specjalistyczne w Centrum Nauki Kopernik oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko pod względem historycznym ale również wykorzystania technologii informatycznych. Jak widać uczyć można się na wiele sposobów, więc staramy się wykorzystywać ich jak najwięcej. Te w terenie są bez wątpienia najbardziej skuteczne i atrakcyjne.

Praktyczne wykorzystanie sprzetu zakupionego w projekcie.

Od 08.04.2020r. w Zespole Szkół Zawodowych w Bogatyni są robione przyłbice na drukarkach 3D zakupionych w ramach projektu „Od teorii do praktyki” nr RPDS.10.04.01-02-0030/17 współfinansowanego w ramach RPO Województwa Dolnośląskiego, działanie 10.4 Darmowe wspracie służby zdrowia w czasie pandeii covid-19.

Kurs barmana

Od 28.02.2020 do 01.03.2020 odbył się kurs barmana w ramach projektu "Od teorii do praktyki" finnasowany z funduszy Unii
Europejskiej.

Lekcje pokazowe uczniów z technikum hotelarskiego

Lekcje pokazowe uczniów z technikum hotelarskiego z wyporzystaniem zakupionego wyposażenia do pracowni hotelarskiej – pracownia przygotowania i ekspozycji śniadań w ramach projektu „Od teorii do praktyki”.
Dzięki realizzacji projektu "Od teorii do praktyki" nasza pracownia jest sukcesywnie doposażana a my możemy ćwiczyć praktyczne umiejętności i zajadać się pysznościami.